18.5 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Ja çfarë shkakton duhani

Më të lexuarat

Duhani është një element i cili sjell një sërë problemesh shëndetsore në organizmin tonë. Ai është një produkt i dëmshëm për mushkëritë, sjell plakjen e parakohshme e shumë sëmundje të tjera, duhani, i cili me plotë gojën mund të thuhet se shkakton vdekjen, krijon edhe disa probleme të tjera që ndoshta nuk i dini. 

Ai shkakton shumë efekte anësore por disa më kryesoret janë;

Tek të gjithë personat mbi 30 vjeç, femra dhe meshkuj që konsumojnë në mënyrë të rregullt duhan, efektet e tij negative të dukshme, shfaqen nëpërmjet krijimit të rrudhave. 

Sa i takon anës estetike, veçanërisht të duarve, pirja e duhanit zverdh majat dhe rrëzat e thonjve. 

Duhani ndikon edhe në shqisën e të shijuarit duke e ulur ndjeshmërinë nga ushqimet dhe duke “prishur” shijen e gojës. 

Sa i takon rrudhave, duhani ndikon në zvogëlimin e nivelit të vitaminës A, e cila shkakton ndryshime të shumta në trupin e njeriut. /albeu/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit