9.1 C
Pristina
Wednesday, February 21, 2024

Ish-mercenari i Wagner-it kërkon azil: Gati të dëshmoj për krimet!

Më të lexuarat

Andrej Medvedev mbërriti në Norvegji, duke dhënë intervista për disa media

Ish-merceneri i grupit Wagner, Andrej Medvedev, ka kaluar ilegalisht kufirin ruso-norvegjez dhe ka aplikuar për azil në Norvegji. Ai ka folur për këtë për gazetën ruse Gulagu.net, ndërsa intervista është transmetuar nga media të shumta ruse dhe ukrainase. Ai u publikua gjithashtu në faqen e internetit të Odessa Journal.

Kalimi kufitar u zhvillua të enjten, më 12 janar, pranë qytetit minerar rus të Nikelit në rajonin Murmansk. Medvedev deklaron se gjatë kalimit të kufirit, rojet kufitare ruse e kanë vërejtur dhe kanë filluar të qëllojnë, por e kanë humbur.

Ish-mercenari pretendon se kur u gjend në territorin e Norvegjisë, iu drejtua agjencive vendase të zbatimit të ligjit dhe kërkoi azil politik. Ai thotë se aktualisht ndodhet në Oslo, ku ndodhet në një qendër për shkelësit e ligjeve të migracionit.

Ish-wagneriani thotë se është gati të tregojë gjithçka që di për krimet dhe aktivitetet e grupit Wagner, si dhe rolin e pronarit të grupit mercenar, Yevgeny Prigozhin.

Medvedev iu bashkua mercenarëve në korrik të vitit të kaluar. Ai kishte një kontratë për katër muaj, e cila u zgjat me forcë.

Pastaj Medvedev u largua nga pozicioni i tij dhe u kthye në Rusi. Ai kontaktoi aktivistët e të drejtave të njeriut duke pretenduar se njerëzit e Prigozhinit po përpiqeshin ta kapnin dhe se ai në fakt ishte në arrati. Në një intervistë për The Insider në dhjetor, Medvedev foli për humbjet dhe ekzekutimet në Wagner.

“Në togën time ishin 15 persona, në fakt ishte një togë sabotazhi që dilte në misione luftarake. Në gusht filluan të na vinin të burgosurit, kështu që formuam togën e 4-të. Ne ishim si kamikaze”, tha ish-banori i Wagner-it për Gulag.net. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit