25.4 C
Pristina
E diel, 20 Qershor, 2021

Indi: Çaji shpallet pije kombëtare

Më të lexuarat

Zyrtarët në Indi kanë deklaruar se çaji formalisht do të shpallet pije kombëtare.

Sipas raporteve të sotme, shefi i Komisionit për planifikim i Indisë, Montek Singh Ahluvalia, ka thënë se çajit do t’i jepet status special më 17 prill të vitit të ardhshëm, që koincidon me përvjetorin e lindjes së një kultivuesi të parë privat të çajit në rajonin e Asamit, transmeton REL.

Pas Kinës, India e zë vendin e dytë në botë për nga prodhimi dhe përdorimi i çajit.

Në Indi, 83% të familjeve rregullisht e konsumojnë çajin, që konsiderohet si pija më e lirë në botë, pas ujit./koha/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit