14.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Heqja e këpucëve/ Më shumë se çështje tradite, është çështje shëndeti

Më të lexuarat

Arsyeja e parë pse nuk duhet të hyni në shtëpi me këpucë është fakti që këpucët shkelin ngado kështu që janë një nga burimet kryesore të shpërndarjes së baktereve nëpër shtëpi.Mendoni vetëm në sa vende shkelni gjatë ditës dhe sa mikrobe fusni në shtëpi me këpucët tuaja

Sipas një studimi, vetëm në shollën e këpucëve tona gjenden rreth 420 mijë baktere të cilat shpërndahen teksa ecim në shtëpi me këpucë.

Në fakt bakteret nuk janë arsyeja e vetme pse nuk duhet të ecim me këpucë në shtëpi. Në këpucët tona mund të përfundojnë edhe pjesë pesticidesh të cilat janë shumë të rrezikshme për shëndetin tonë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit