11.1 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Goditje amerikane ndaj një fytyre të urryer izraelite

Më të lexuarat

Kur përkëdhelia e SHBA-së ndaj një shteti terrorist duhet të ketë një cak

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione ndaj një bashkëpunëtor të ministrit të sigurisë kombëtare të ekstremit të djathtë të Izraelit dhe dy entiteteve që mblodhën para për kolonët e Bregut Perëndimor të akuzuar për dhunë.

Sanksionet, përveç atyre të vendosura tashmë këtë vit ndaj pesë kolonëve dhe dy postave të paligjshme në Bregun Perëndimor, janë shenja më e fundit e zhgënjimit në rritje të SHBA-së me politikat e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Personat e sanksionuar i kanë të ngrira të gjitha pasuritë në SHBA dhe qytetarëve amerikanë u ndalohet të bëjnë biznes me ta.

Dy organizata të sanksionuara kanë nisur fushata për mbledhjen e fondeve për të mbështetur kolonët e akuzuar për dhunë ndaj të cilëve janë vendosur sanksione të mëparshme, njoftoi Thesari i SHBA-së.

Lëvizjet e administratës Biden kundër kolonëve izraelitë kanë mërzitur anëtarët e krahut të djathtë të koalicionit qeverisës të Netanyahut, të cilët mbështesin zgjerimin e vendbanimeve hebraike dhe aneksimin eventual të Bregut Perëndimor që palestinezët e duan në shtetin e tyre të ardhshëm.

Uashingtoni vendosi sanksione kundër Ben-Zion Gopstein, themeluesit dhe udhëheqësit të grupit të krahut të djathtë Lehava.

Gopstein tha se Lehava ka 5000 anëtarë.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Mattheë Miller tha se anëtarët e grupit ishin të përfshirë në “dhunën destabilizuese që prek Bregun Perëndimor”.

“Nën udhëheqjen e Gopstein, Lehava dhe anëtarët e saj janë përfshirë në dhunë ose kërcënime dhune kundër palestinezëve, shpesh duke synuar zona të ndjeshme ose të paqëndrueshme,” tha Miller, duke paralajmëruar hapa të mëtejshëm nëse Izraeli nuk merr masa për të parandaluar sulmet ekstremiste në mes të dhunës në rritje në Bregun Perëndimor në ditët e fundit.

Bashkimi Evropian tha gjithashtu të premten se kishte rënë dakord për sanksione kundër Lehava-s dhe grupeve të tjera të lidhura me kolonët e dhunshëm.

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione ndaj një bashkëpunëtor të ministrit të sigurisë kombëtare të ekstremit të djathtë të Izraelit dhe dy entiteteve që mblodhën para për kolonët e Bregut Perëndimor të akuzuar për dhunë.

Sanksionet, përveç atyre të vendosura tashmë këtë vit ndaj pesë kolonëve dhe dy postave të paligjshme në Bregun Perëndimor, janë shenja më e fundit e zhgënjimit në rritje të SHBA-së me politikat e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Personat e sanksionuar i kanë të ngrira të gjitha pasuritë në SHBA dhe qytetarëve amerikanë u ndalohet të bëjnë biznes me ta.

Dy organizata të sanksionuara kanë nisur fushata për mbledhjen e fondeve për të mbështetur kolonët e akuzuar për dhunë ndaj të cilëve janë vendosur sanksione të mëparshme, njoftoi Thesari i SHBA-së.

Lëvizjet e administratës Biden kundër kolonëve izraelitë kanë mërzitur anëtarët e krahut të djathtë të koalicionit qeverisës të Netanyahut, të cilët mbështesin zgjerimin e vendbanimeve hebraike dhe aneksimin eventual të Bregut Perëndimor që palestinezët e duan në shtetin e tyre të ardhshëm.

Uashingtoni vendosi sanksione kundër Ben-Zion Gopstein(foto kryesore), themeluesit dhe udhëheqësit të grupit të krahut të djathtë Lehava.

Gopstein tha se Lehava ka 5000 anëtarë.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller tha se anëtarët e grupit ishin të përfshirë në “dhunën destabilizuese që prek Bregun Perëndimor”.

“Nën udhëheqjen e Gopstein, Lehava dhe anëtarët e saj janë përfshirë në dhunë ose kërcënime dhune kundër palestinezëve, shpesh duke synuar zona të ndjeshme ose të paqëndrueshme,” tha Miller, duke paralajmëruar hapa të mëtejshëm nëse Izraeli nuk merr masa për të parandaluar sulmet ekstremiste në mes të dhunës në rritje në Bregun Perëndimor në ditët e fundit.

Bashkimi Evropian tha gjithashtu të premten se kishte rënë dakord për sanksione kundër Lehava-s dhe grupeve të tjera të lidhura me kolonët e dhunshëm.

Gopstein, figura më e shquar në Izrael nën sanksionet e SHBA-së, është një bashkëpunëtor i ngushtë i ministrit të Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir, me të cilin ai ka lidhje familjare.

Ben-Gvir, ashtu si Gopstein, ishte një student i të ndjerit Meir Kahane, një rabin ultra-nacionalist, lëvizja Kach e të cilit u caktua nga Uashingtoni si një organizatë e caktuar terroriste globale.

Ben-Gvir dënoi ashpër vendimin e SHBA të premten, duke vënë në dukje se akuzat kundër individëve të sanksionuar ishin rezultat i shpifjes nga grupet palestineze dhe anarkistët. me të cilin ai ka lidhje familjare.

Ben-Gvir, ashtu si Gopstein, ishte një student i të ndjerit Meir Kahane, një rabin ultra-nacionalist, lëvizja Kach e të cilit u caktua nga Uashingtoni si një organizatë e caktuar terroriste globale.

Ben-Gvir dënoi ashpër vendimin e SHBA të premten, duke vënë në dukje se akuzat kundër individëve të sanksionuar ishin rezultat i shpifjes nga grupet palestineze dhe anarkistët. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit