18.5 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Gjermania pezullon Shengenin

Më të lexuarat

Gjermania do të pezullojë marrëveshjen e lëvizjes së lirë e njohur ndryshe si Shengen.

Sipas mediave gjermane, nga dita e sotme deri më 15 qershor kufijtë e Gjermanisë do të mbyllen për t’iu nënshtruar kontrolleve të rrepta ashtu siç bëhej para vitit 1993, vit kur është miratuar edhe marrëveshja e famshme e Shengenit.
 
Vija kufitare me Austrinë dhe Poloninë do të ketë një vëmendje më të veçantë, pasi pikërisht nga këto shtete futen shumica e emigrantëve në Gjermani.
 
Ajo që duhet theksuar është se nuk ka vend për panik. Arsyeja e këtij vendimi është Samiti G7 që do të zhvillohet në kështjellën Elmau në Bavari më 7 dhe 8 qershor.
 
Frika se në këtë zonë mund të mbërrijnë manifestues të dhunshëm kundër kësaj “aleance”, siç ka ndodhur gjithnjë, ka detyruar Ministrinë e Brendshme gjermane që të marrë këtë vendim të përkohshëm.
 
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit