18.2 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Gjashtë ushqimet që ju ngopin dhe ju dobësojnë njëkohësisht

Më të lexuarat

Teksa dielli dhe vera mbërrijnë, të jesh në formë është gjëja e vetme që kemi në mendje. Nëse po mendoni të ndryshoni dietën dhe të merrni vendime të zgjuara në lidhje me ushqimin sa më parë, “Health” ju paraqet listën e dietologes Sarah Duff, që të inspiroheni për të marrë vendime të zgjuara.

Peshku dhe mishi

Sipas Duff, ushqimet të cilat përmbajnë shumë proteina do t’iu ndihmojnë të mos keni uri për një kohë të gjatë. Ndaj ushqehuni me produkte të mishit dhe peshkut.

Kosi dhe gjiza

Kosi dhe gjiza janë zgjedhja perfekte për në mëngjes. Kombinojini me fruta dhe arra për të shtuar sa më shumë fibra në ushqim.

Tërshërë

Tërshëra është një ndër zgjedhjet kryesore për të ngrënë në mëngjes, që do t’ju mbajë për një kohë të gjatë larg ushqimit.

Perimet

Siguroni që të kombinoni perimet gjithmonë me pjatën kryesore. Jo vetëm që do të ushqeheni shëndetshëm, por nuk do të keni nevojë të konsumoni ushqim shumë shpesh.

Supa

Sipas Duff, një supë e ngrohtë do t’ju mbajë të ngopur gjatë gjithë ditës.

Patate të ziera

Më në fund, patatet e ziera do të kenë një impakt ndryshe nëse nuk i shoqëroni me karbohidratet e tjera. Pra Duff tregon nëse me një kroasant nuk do të keni uri për momentin, me një patate të zier, nuk do të keni uri gjithë ditën./atsh

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit