12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Gaza: viktima jo palestinezë të pabesisë izraelite

Më të lexuarat

Vriten punonjësit humanitarë nga Australia, Britania e Madhe, Polonia…

Kuzhina Qendrore Botërore (WCK) ka konfirmuar se shtatë anëtarë të ekipit të saj janë vrarë në një sulm izraelit në Gaza.

Shtatë humanitarët e vrarë janë nga Australia, Palestina, Polonia, Britania e Madhe, si dhe një shtetas i dyfishtë i SHBA-së dhe Kanadasë, tha WCK.

Punëtorët humanitarë “udhëtuan në zonën e de-konfliktit me dy makina të blinduara me logon e WCK”, thuhet në deklaratë.

“Pavarësisht koordinimit të lëvizjes [me ushtrinë izraelite], autokolona u godit ndërsa po dilte nga magazina Deir al-Balah, ku ekipi shkarkoi më shumë se 100 ton ndihma ushqimore humanitare të sjellë në Gaza nga deti,” shtoi WCK.

Organizata njoftoi më parë se pesë punonjës u vranë në sulm.

Drejtori Ekzekutiv i WCK-së, Erin Gore tha: “Jam i thyer dhe i tmerruar që ne – Kuzhina Qendrore Botërore dhe bota – humbëm jetë të bukura sot nga një sulm i synuar [nga ushtria izraelite]”.

“Dashuria që ata kishin për të ushqyer njerëzit, vendosmëria që ata mishëruan për të treguar se njerëzimi është mbi gjithçka tjetër dhe ndikimi që ata patën në jetë të panumërta do të mbahet mend dhe do të mbahen përgjithmonë,” tha Gore. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit