13.3 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024

Gaza: pafajësia dhe bukuria të cilën e vrau Izraeli

Më të lexuarat

Hid Rajab, një vajzë gjashtëvjeçare palestineze e zhdukur për gati dy javë mes përleshjeve në qytetin e Gazës, është gjetur e vdekur nga të afërmit, tha Hamasi dhe familja e saj, duke fajësuar forcat izraelite për vdekjen e saj.

Vajza u gjet në një ambulancë pranë një karburanti në lagjen Tel al-Haëa pasi tanket izraelite u tërhoqën nga zona në agim, tha familja e saj për AFP.

“Hid dhe të gjithë në makinë u vranë”, tha gjyshi i Baha Hamada për AFP. “Ata u zbuluan nga anëtarët e familjes (tonë) të cilët po kërkonin ambulancën dhe e gjetën pranë pikës së karburantit”, një zonë që deri atëherë ishte e paarritshme për shkak të pranisë së ushtrisë izraelite, shpjegoi ai.

“Hid Rajab u vra nga forcat okupuese (izraelite) së bashku me të gjithë ata që ishin me të në ambulancë,” tha ministria e shëndetësisë e Hamasit në një deklaratë.

 

Familja e saj i tha AFP këtë javë se vajza dhe anëtarët e tjerë të familjes ishin duke ecur në qytetin e Gazës kur u përballën me tanke, të cilat me sa duket hapën zjarr mbi ta.

Hid Rajab fillimisht u raportua se kishte mbijetuar, sipas një telefonate të bërë me familjen e saj. Por askush nuk ka dëgjuar për të që atëherë, duke përfshirë grupin palestinez të Gjysmëhënës së Kuqe që shkoi në kërkim të saj, sipas familjes së saj.

Ushtria izraelite nuk iu përgjigj pyetjeve të AFP-së në lidhje me të shtënat në një ambulancë plot me civilë apo fatin e të zhdukurve. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit