19.7 C
Pristina
E hënë, 19 Korrik, 2021

Faktohet shkencërisht, celularët s’shkaktojnë kancer

Më të lexuarat

S’ka asnjë lidhje mes përdorimit (abuzimit) të celularit dhe shkaktimit të kancerit. Lajmi është fryt i një studimi të kryer sëfundmi nga “British Health Protection Agency” sipas së cilës, pas disa eksperimenteve të kujdesshme, nuk janë konstatuar prova bindëse se frekuencat e transmetuara nga celularët mund të dëmtojnë qelizat njerëzore duke u provokuar lindjen e sëmundjes së kancerit, shkruan Portali Albeu.com.

E njëjta gjë është konstatuar edhe me rrezet e sobave me mikrovalë, për të cilat është faktuar se nuk shkaktojnë dëme në tru apo në sistemin e riprodhimit.

Artikulli paraprakKolltuku me rrota
Artikulli tjetërKapet shqiptari me 10 kg hashash
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit