15.9 C
Pristina
Wednesday, May 29, 2024

Erdogan: Përpjekje për pajtim Putin-Zelensky

Më të lexuarat

Për presidentin turk, dikush punon për paqen e dikush për tregëti armësh

Turqia është e vendosur të dërgojë grurë dhe miell në vendet afrikane përmes korridorit të drithit në Detin e Zi, tha presidenti i vendit, Rexhep Tajip Erdogan, transmeton Anadolu Agency (AA).

“(Presidenti rus Vladimir) Putin më tha: “Unë do t’ju jap grurë falas dhe ju do t’jua dorëzoni në vendet e varfra afrikane”. Dhe ne thamë mirë. Ne do ta marrim këtë falas nga ju. Le ta kthejmë në miell në fabrikat tona dhe ta dërgojmë në vendet e varfra afrikane”, tha Erdogan.

Më 22 korrik, Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për rivendosjen e eksporteve të drithërave të Detit të Zi, të cilat u pezulluan pas fillimit të luftës ruso-ukrainase në shkurt. Një qendër e përbashkët koordinimi me zyrtarë nga të tre vendet dhe OKB u krijua në Stamboll për të mbikëqyrur dërgesat.

Anija e parë që transportonte grurë lundroi nga porti ukrainas i Odesës më 1 gusht të vitit të kaluar sipas një marrëveshjeje historike.

“Ne po flasim me Putinin dhe Zelensky-n”

Turqia ka fituar lëvdata ndërkombëtare për rolin e saj unik ndërmjetësues midis Ukrainës dhe Rusisë dhe i ka bërë vazhdimisht thirrje Kievit dhe Moskës që të negociojnë një fund të negociuar të luftës.

Erdogan tha se Turqia po bën pjesën e saj në gjetjen e një zgjidhjeje për luftën Rusi-Ukrainë, ndryshe nga ata që “ndihmojnë tregtarët e armëve”.

“Ne po bëjmë përpjekje për të arritur paqen në botë. Në të njëjtën ditë, ne gjithashtu bisedojmë me Putinin dhe (Presidentin ukrainas Volodymyr) Zelensky. Ne po përpiqemi të shohim se si t’i pajtojmë ata”, shtoi presidenti turk Erdogan. /teshesh.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit