6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Entuziasti i aviacionit i shpëton jetën pilotit – Ai pa shkëndija zjarri në aeroplan

Më të lexuarat

Fotografi dhe entuziast i aviacionit Ian Simpson ka jetuar në rajonin e Anglisë Lindore gjatë gjithë jetës së tij dhe një nga gjërat që preferon është të fotografojë aeroplanët në bazat e Forcave Ajrore Mbretërore.

Por në mëngjesin e 13 korrikut, ai e kuptoi që diçka nuk po shkonte kur po shikonte aeroplanët që ngriheshin në RAF Lakenheath në Suffolk, rreth 100 kilometra në verilindje të Londrës.

Baza drejtohet nga Forca Ajrore e SHBA-së dhe është shtëpia e krahut të 48-të luftëtar, i vetmi krah luftarak i forcave ajrore amerikane F-15 në Evropë.

“Ky aeroplan u ngrit dhe pak para se të mbërrinte tek ne … shumë flakë dhe shkëndija filluan të dilnin nga mbrapa”, tha Simpson për CNN-in.

Simpson, i cili më parë ka punuar për Boeing në hartimin e procedurave të kontrollit të trafikut të aeroplanëve, dëgjoi radio komunikimet midis pilotit Major Grant Thompson dhe bazës për të parë nëse do të ndërmerrej ndonjë veprim, por për habinë e tij askush tjetër nuk dukej se e kishte vërejtur.

Kur dëgjoi se aeroplani ishte vendosur të furnizohej me karburant mbi Detin e Veriut, Simpson e kuptoi se piloti nuk ishte në dijeni të problemeve të mundshme me aeroplanin, transmeton Telegrafi.

“Ata nuk kishin ide se çfarë po ndodhte”, tha vëzhguesi 56-vjeçar. “Kështu që në atë moment, unë thirra bazën, duke kërkuar në Google për numrin e telefonit”.

Operatori i panelit e lidhi atë me qendrën e operacioneve të fluturimit, i cili më pas ra në kontakt me kontrollin e trafikut ajror dhe pilotin. Pasi Thompson bëri që krahu i tij të konfirmonte dëmtimin e motorit të djathtë të shqiponjës së tij F15-E Strike Eagle, piloti u kthye i sigurt në bazë.

Një javë më vonë, dyshja u takuan dhe Thompson falënderoi Simpson për ndërhyrjen e tij, duke i dhënë tifozit të aviacionit një kapak të trashëguar dhe patch-in e krahut luftarak që ai kishte veshur atë ditë.

Simpson mund të mos mendojë shumë për veprimet e tij, por personeli nga 48 Luftëtarit Wing vlerësoi të menduarit e tij të shpejtë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit