24.7 C
Pristina
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Edhe G7 reagon për “ndryshimin e kufijve përgjatë vijave etnike në Ballkanin Perëndimor”

Më të lexuarat

Në një deklaratë të lëshuar pas një takimi dy-ditor të ministrave të jashtëm të G7 të vendeve të zhvilluara industriale, pjesëmarrësit riafirmuan se vazhdimi i një angazhimi të përbashkët për sigurinë, rimëkëmbjen ekonomike dhe perspektivën evropiane të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor është një çelës kryesor për paqe dhe stabilitet dhe se “non-paper”-ët e publikuar dëmtojnë stabilitetin e rajonit.

“Spekulimet e pajustifikuara rreth ndryshimeve të kufirit përgjatë vijave etnike nuk janë zgjidhja e sfidave me të cilat përballet rajoni. Ndryshime të tilla do të përbëjnë një kërcënim për sigurinë rajonale. Ne e kundërshtojmë me vendosmëri çdo përpjekje për të minuar integritetin territorial të Bosnje dhe Herzegovinës”, citohet të kenë thënë ministrat, përcjell Telegrafi.

Siç vë në pah REL, sipas përmbajtjes së botuar të dy dokumenteve joformale të quajtura “non-paper”, flitet për rivendosjen e kufirit midis Serbisë dhe Kosovës dhe parashikohet mundësia e shkëputjes së Republika Srpska nga Bosnja dhe Hercegovina – dhe jo vetëm.

“Non-paper” është një term i përdorur në Bashkimin Evropian për një dokument jozyrtar për biseda që shkëmbehen në mënyrë konfidenciale midis qeverive ose institucioneve.

Ndryshe, portali Slloven “Uncensored” publikoi një “non-letër” në prill, të cilin, sipas atij portali, kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha e dërgoi në Bruksel.

Jansha mohoi që ky dokument të ekzistonte.

Ndërkohë një tjetër “non-paper” për Kosovën dhe Serbinë u botua nga mediat më 27 prill, duke deklaruar se pretendohet se ishte përgatitur nga Gjermania dhe Franca.

Veç kësaj, shkruan më tej REL, ministrat e G7 theksuan në dokument rëndësinë e avancimit të reformave të nevojshme të brendshme, veçanërisht sundimin e ligjit, duke përfshirë luftën kundër krimit të organizuar, financimit të paligjshëm dhe korrupsionit, duke ndërmarrë veprime të vështira kundër çështjeve më të rënda.

“Prandaj ne mbështesim hapjen zyrtare të negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore”, është thënë tutje në dokument.

Ministrat më tej mbështetën përparimin e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal, veçanërisht përmes Tregut të Përbashkët Rajonal, Agjendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor dhe Procesit të Berlinit dhe bënë thirrje për dialog të vazhdueshëm midis Serbisë dhe Kosovës.

“Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në negociatat e dialogut të asistuara nga BE dhe të normalizojnë plotësisht marrëdhëniet e tyre përmes një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme që kontribuon në stabilitetin rajonal”, është thënë ndër tjerash në deklaratë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit