20.4 C
Pristina
Thursday, June 20, 2024

Çfarë lulesh mund të hahen?!

Më të lexuarat

Dekorative, por jo vetëm! Lulet janë të afta të nxjerrin në pah aroma dhe shije që ia vlejnë për t’u provuar. Varietet e luleve të ngrënshme janë të shumta dhe prodhimi i tyre sa vjen e shtohet. Duhet të kultivohen me metoda biologjike, pa produkte kimike, ndryshe nga lulet e tjera. Kultivimi bio përveç të tjerave e shton aromën dhe shijen e këtyre luleve. Ja disa prej luleve dekorative që dhe mund të hahen:

Lule kumaku
Pak pikant dhe me shije acide

Trëndafili
U jep recetave shije dhe aromë delikate. Përdoret rëndom dhe për pije të ndryshme.

Gjineshtra
Ka shije të ëmbël si mjaltë, kryesisht përdoret për dekor dhe shije në ëmbëlsira.

Karafili
Ka shije të ëmbël dhe me aromë erëze të lehtë

Margaritat dhe krizantemat
Japin ndjesinë e freskisë tek ushqimet, si të një lëndine.

Kamomili
Është një lule e ëmbël dhe delikate

Lule shtogu
Përdoret për dekorim dhe mund të hahet në sallata ose antipasta.

Lulja e barbarosës
Shtohet si dekor në gliko dhe reçelëra dhe mund të hahet.

Lule borziloku
Është një dekor ideal për sallata dhe supa.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit