26.7 C
Pristina
E martë, 27 Korrik, 2021

Bilanc burgosjeje palestinezësh nga Izraeli

Më të lexuarat
OJQ-të palestineze thanë se forcat izraelite arrestuan 5,426 palestinezë, përfshirë gra dhe fëmijë, në gjysmën e parë të vitit 2021.

Që nga fillimi i vitit, 854 të mitur dhe 107 gra janë ndaluar, sipas një raporti nga Komisioni për Çështjet e Burgjeve, Shoqata e të Burgosurve Palestinezë, Shoqata Addameer për të Drejtat e Njeriut dhe Mbështetjen e të Burgosurve dhe Qendra e Informacionit Wadi Hilweh.

Numri më i lartë i arrestimeve u regjistrua në maj, kur u arrestuan rreth 3,100 palestinezë.

U tha gjithashtu se arrestimet më të shumta u bënë në Al-Kuds, Jeruzalem, 1,699.

Raporti tha se të dhënat që nga 30 qershori treguan se kishte 4,850 palestinezë në burgjet izraelite, duke përfshirë 41 gra, 225 të mitur dhe 540 persona në paraburgim administrativ. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit