15.2 C
Pristina
Monday, September 26, 2022

Arabia Saudite bojkoton Adidasin

Më të lexuarat

Ministri i Rinisë dhe Sportit në Arabinë Saudite ka lajmëruar të enjten fillimin e bojkotimit ndaj disa kompanive sportive, ndër të cilat është edhe gjiganti gjerman, Adidas.

Arsyeja e këtij vendimi radikal, qëndron në faktin se prodhuesi i njohur i veshmbathjeve sportive kishte qenë ndër sponsorët që kanë përkrahur një maratonë të atletikës në Jerusalem.

“Do t’i bojkotojmë të gjitha kompanitë që kanë sponsoruar maratonin”, tha princi Nawaf of Saudi Arabia Faisal bin.

Gjithashtu si përgjigje ndaj aktivitetit atletik në Izrael, Ministri arab pohoi se vitin e ardhshëm në të njëjtën kohë do të mbajnë garën “Jerusalemi jonë”, që do të jetë vrapimi nëpër qytetet e botës arabe./krenaria/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit