2.7 C
Pristina
Saturday, December 9, 2023

Apokalips natyror në Turqi

Më të lexuarat

Një stuhi që mori nëntë jetë, 11 marinarë u zhdukën

Nëntë persona humbën jetën në Turqi nga një stuhi dhe 11 marinarë u shpallën të zhdukur në Detin e Zi, njoftoi të hënën Ministria e Brendshme turke.

“Nëntë nga bashkëqytetarët tanë vdiqën për shkak të stuhive (…) dhe shirave ekstremë,” u tha Ali Yerlikaya gazetarëve në provincën veriperëndimore të Zonguldak (Veriperëndim), ku vdiqën katër persona.

Një anije mallrash turke me 12 anëtarë të ekuipazhit u mbyt pranë bregut të Detit të Zi të Turqisë në një stuhi të dielën. Kapiteni i anijes Kafkametler, e cila lundronte nën flamurin turk, raportoi të dielën në mëngjes se anija po lëvizte drejt valëthyesit pranë Ereglit.

Zyra e guvernatorit tha se moti i keq i pengoi avionët dhe anijet të kërkonin për anijen e mbytur.

“Pasi të përmirësohen kushtet e pafavorshme të motit, aktivitetet e kërkim-shpëtimit do të fillojnë menjëherë,” u tha Yerlikaya gazetarëve.

Një tjetër anije që lundronte nën flamurin e Kamerunit u copëtua pranë Eregli për shkak të forcës së dallgëve, por i gjithë ekuipazhi u shpëtua dhe janë të sigurt.

Pesë persona të tjerë, përfshirë tre fëmijë, vdiqën nga përmbytjet në provincat Tatman dhe Diyarbakir në juglindje, tha ai.

Trupi i një prej 12 marinarëve turq që u zhdukën në ujërat e Eregli, një port në provincën Zonguldak, u gjet të hënën në mëngjes.

Erërat prej 130 deri në 140 km në orë goditën zonën, duke formuar valë tetë deri në nëntë metra të larta, sipas Ministrisë së Brendshme turke. /tesheshi.com

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit