12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Amerikanët në Gaza, poshtërim me ushqim!

Më të lexuarat

Ushtria amerikane dërgoi ndihma humanitare në Gaza për herë të parë, njoftuan zyrtarët amerikanë, ndërsa organizatat paralajmëruan për një fatkeqësi humanitare në rritje në enklavën palestineze.

Tre avionë C-130 hodhën më shumë se 35,000 vakte në një territor ku, sipas Kombeve të Bashkuara, një e katërta e popullsisë është në prag të urisë. Palestinezët njoftuan në mediat sociale se kutitë e ndihmave po mbërrinin.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se transporti ajror humanitar do të vazhdojë 7u Gazës njoftoi se të paktën njëmbëdhjetë palestinezë u vranë në një sulm ajror izraelit në një tendë në Rafah, pjesa jugore e enklavës ku më shumë se një miliona palestinezë kanë ikur.

Ministria njoftoi se 50 persona të tjerë u plagosën në sulmin në një spital në seksionin Tel Al-Sultan të Rafah. Edhe një mjek nga spitali u vra në sulm. “Goditja e parë goditi drejtpërdrejt tendën ku njerëzit kërkuan strehim, copëzat goditën spitalin ku ishim ulur unë dhe miqtë e mi, mbijetuam nga një mrekulli”, tha një dëshmitar nga Gaza për Reuters.

Kjo formë e hedhjes së ushqimit nga ajri për turma të urritura, ngjan më shumë me një poshtërim se sa akt human. Kjo pasi deri më tani, i gjithi genocidi izraelit në Gaza kë një “mandat” të kamufluar amerikan. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit