6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

AI: Regjimi i Asadit akuzohet për krime të luftës

Më të lexuarat

Grupi për të drejtat e njeriut, Amnesty International, i ka akuzuar forcat e qeverisë së Sirisë për vrasjen e civilëve në sulme të organizuara “si pjesë e politikës shtetërore”, që përbën krime kundër njerëzimit.

Në raportin e publikuar sot, Amnesty International thotë se hetuesit e vet kishin dokumentuar keqtrajtime “sistematike” të qeverisë në 23 qytete dhe fshatra në provincat Alepo dhe Idlib, gjatë muajve Maj dhe Prill, transmeton REL.

Raporti prej 70 faqesh është i bazuar në intervistat me më se 200 njerëz, përfshirë edhe ata të cilëve u janë vrarë farefisi ose u janë shkatërruar shtëpitë.

Qeveria e Sirisë thotë se po i lufton “terroristët” e mbështetur nga jashtë, të cilët i fajëson edhe për vrasjen e qindra policëve dhe ushtarëve.

Dëshmitarët e cituar në raportin e Amensty International thonë se shumica e të vrarëve duket se nuk kishin asgjë të bënin me rezistencën kundër sundimit të presidentit Bashar al-Asad./koha/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit