14.1 C
Pristina
Tuesday, May 28, 2024

AI: Gjaku i derdhur në Jenin, dështimi i Izraelit për të larë hesapet

Më të lexuarat

Reagimi i Philip Luther i Amnesty International pas vrasjes së 9 palestinezëve

Philip Luther, drejtor i kërkimit dhe mbrojtjes për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në Amnesty International (AI), tha se sulmi vdekjeprurës i së enjtes në kampin e refugjatëve Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar ishte rezultat i mosmbajtjes së Izraelit përgjegjës për veprimet e tij më parë.

Reagimi i Luterit ndaj sulmit të ushtarëve izraelitë në kampin e refugjatëve në Jenin të enjten, i cili rezultoi me vdekjen e nëntë palestinezëve, u publikua në faqen e internetit të AI, raporton Anadolia.

“Jenin ka qenë dëshmitare e presionit në rritje nga Izraeli për gati një vit. Shirin Abu Akile, një korrespondente për televizionin Al Jazeera, u vra gjithashtu në Jenin në maj 2022. Banorët e kampit po përballen ende me sulme ushtarake”, thuhet në deklaratë.

Luteri deklaroi se Izraeli, ndërkohë që po ndodhte e gjithë kjo, përfitoi nga një gjendje e pandëshkueshmërisë së plotë kundër regjimit të aparteidit të aplikuar ndaj palestinezëve.

Ai shtoi se ndërsa numri i palestinezëve të vrarë është rritur, reagimi ndërkombëtar ndaj Izraelit ka qenë dënimi i ndrojtur në rastin më të mirë dhe mbështetja e pakushtëzuar në rastin më të keq.

“Ne besojmë se gjaku i derdhur në Jenin është rezultat i këtij mosveprimi të turpshëm dhe sulmet vdekjeprurëse ndaj palestinezëve në territoret e pushtuara do të vazhdojnë nëse nuk ka përgjegjësi”, tha Luteri.

Në një sulm nga forcat izraelite në kampin e refugjatëve Jenin, në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, nëntë palestinezë u vranë të enjten. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit