25 C
Pristina
E diel, 20 Qershor, 2021

Të kemi një shtatzani të shëndetshme në mënyrë natyrale

Më të lexuarat

Ashtu sikur nënat që sakrifikojnë gjëra gjatë jetës së tyre vetëm për ti përmbushur kërkesat e fëmijës së saj, njashtu edhe trupi i nënave ndan (sakrifikon) materiet ushqyese esenciale për të ofruar shendet dhe rritje të foshnjës së sajë.

Fatkeqësisht, dietat për shtatzëna janë shpesh shumë të mangëta nga aspekti ushqyeshmëris saqë edhe sakfrifica nuk garanton ushqim adekuat për foshnjë e palindur. Fatmirisisht, janë disa këshilla që nëse iu përmbaheni gjatë shtatzenise, ndihmojnë që si nëna ashtu edhe foshnja të mbesin të shendetshem dhe vital!

Më poshtë keni listën e Dr. Teitelbaum që të siguroni një shtatzeni të shendetshme. Përfshine rekomandim në ushqim, vitamina, minerale dhe këshilla tjerë të zakonshëm që mund të ju shpien të keni dhe të kaloni një shtatzani më të lumtur, shendetshme dhe vitale.

Zink
Sasia e pamjaftueshme e zinkut është mungesa më problematike në shtatzeni. Zink është i domosdoshëm për dy arsye: rritje normale dhe për zhvillim të shendetshem të sistemit imunitar të foshnjës. Studimet sugjerojnë se sasia e pamjaftueshme e zinkut ndoshta shkakton edhe mangësinë e sistemit imunitar në gjeneratat e ardhshme. Sigurohu të marrësh 15 miligram në ditë në dietën tuaj, që mund të sigurohet nga ushqimet me shume protein si mishi dhe fasule.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit