4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Publikime

The Economist: 10 trende biznesi për vitin 2023

Me nisjen e vitit, ju sjellim një përmbledhje globale nga The Economist Intelligence Unit me “Dhjetë tendencat e biznesit për vitin 2023” dhe parashikimet...

Sa importojmë e sa eksportojmë energji elektrike në Kosovë? Këto janë të dhënat e ASK-së

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat për prodhimin dhe konsumin e thëngjillit, prodhimin dhe konsumin e energjisë, importin dhe eksportin...

Edhe një recesion global mund të mos e ulë inflacionin

Ekonomia botërore po ngadalësohet në mënyrë të rrezikshme, shkruan The Economist Investitorët janë gëzuar nga lajmi i ri. Që nga fillimi i tetorit, aksionet europiane...

“Fituesit” ekonomik të vitit 2022, sipas The Economist

Në planin financiar, viti i kaluar ishte i keq për pothuajse të gjitha vendet. Inflacioni prej 10% në vendet e pasura të botës ka...

Pse nuk lulëzoi inovacioni pandemik? Nga “The Economist”

Dixhitalizimi dhe mënyrat e reja të punës duhej të nxisnin rritjen e produktivitetit. Çfarë shkoi keq, shkruan The Economist. Vështirësitë dhe mundimet e viteve të...

Analizë/ Kolapsi prej 1.5 trilion dollarë i industrisë amerikane të çipave!

Në qarkun e Ohio, flotat e kamionëve dhe buldozerëve po zhvendosin tokën në vendin e ardhshëm të fabrikave të çipave ku Intel po ndërton...

Latest news