26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ekonomiks

FMN: Ekonomia e Kosovës ka treguar elasticitet përballë rritjeve të fundit të çmimeve

Zëvendësdrejtori menaxhues i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Bo Li, ka treguar përshtypjet e tij pas vizitës dyditore që zhvilloi në Kosovë. Ai ka thënë se ekonomia...

Çfarë është strategjia dhe si ta zbatojmë atë?

Sa biznese të vogla kanë  strategji? A kanë strategji sipërmarrësit e biznesit të vogël? A janë bizneset e vogla strategjike, apo bizneset e vogla...

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Kosovë arrin në rreth 8 miliardë euro, për kokë banori është mbi 4 mijë euro

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) gjatë vitit 2021 ka arritur në 7.96 miliardë euro, ku për kokë banori është 4,486 euro. Kështu thuhet në raportin...

Puna e një ekonomisti – Ekonomia Islame

Përshkrimi i profesionit Aftësia për të organizuar punë kërkimore, për të kuptuar tregun financiar dhe parashtruar statistika ekonomike janë veçori specifike që duhet t’i posedojë...

Klasifikimi i punëve bankare – Ekonomia Islame

Ekzistojnë kritere të ndryshme për klasifikimin e punëve bankare, por kriteret më të rëndësishme janë: a) sipas bilancit analitik, b) sipas parimit funksional dhec) sipas afatit. a)...

Definimi i Ekonomisë – Ekonomia Islame

Ekonomia – Ky term rrjedh nga greqishtja e vjetër nga fjala οἶκος , dhe do të thotë “shtëpi, tempull, kamp, hallë” dhe fjala νόμος , që do të...

Nobelisti amerikan: Europa përballë faturave të kripura të energjisë, si duhet të sillen qeveritë ndaj qytetarëve

Perëndimi nuk është saktësisht në luftë me Rusinë. Mirëpo, as nuk është në paqe, siç vëren në artikullin e tij në New York Times,...

BQE këmbëngul në rritjen e normave të interesit – Vendimi, për të ndaluar rritjen e shpejtë të inflacionit në Eurozonë

Banka Qendrore Europiane këmbëngul se normat e interesit në të gjithë eurozonën duhet të vazhdojnë të rriten për të ndaluar inflacionin në rritje të...

Sipas ekspertëve, ekonomia e Vladimir Putin është e paralizuar nga sanksionet ndaj Rusisë

Sanksionet ndaj Rusisë po funksionojnë sepse ekonomia e Putin është e paralizuar. Ky përfundim vjen nga një studim i “Yale University”, duke shtuar se...

Ekonomia/ Inflacioni rritet në të gjithë botën

Pas pandemisë, inflacioni rritet në të gjithë botën dhe në disa raste arrin në 55%: në Itali, krahasuar me fillimin e 2020-ës, është rritur...

Të fundit