25.7 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021

Siri, rreth 189 të vrarë nga sulmet

Më të lexuarat

Rreth 189 persona raportohet të jenë vrarë në fshatin sirian të Tremseh, në krahinën e Hama-s.

Aktivistët e opozitës citohen të kenë thënë se banorët e fshatit u sulmuan nga helikopterët dhe tanket.

Milicia pro-qeveritare, Shabiha, më vonë hyri në këmbë për të kryer vrasjet në stil ekzekutimi, thanë ata.

Sipas Komiteteve Lokale të Koordinimit të opozitës, të paktën 189 vetë u vranë të enjten në Siri, duke përfshirë 22 në Homs.

Të enjten në mëngjes, ambasadori i Sirisë në Irak, Navaf Fares njoftoi dezertimin e tij, duke ndjekur gjurmët e një ish-gjenerali të lartë, i cili u arratis nga vendi në fillim të kësaj jave.

Më vonë gjatë ditës, forcat siriane bombarduan rrethinat e Damaskut në një ofensivë të dukshme kundër luftëtarëve rebelë./tch/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit