33.9 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Si duket shtëpia në të cilën NASA do të simulojë jetën në Mars

Më të lexuarat

Eksperimenti i pritshëm në planetin e kuq me katër persona

Katër dhoma të vogla, një palestër dhe shumë rërë të kuqe – NASA ka zbuluar një shtëpi në të cilën, duke filluar nga qershori, katër persona do të mbyllen për më shumë se një vit për të simuluar jetën në Mars.

Habitati, i quajtur Mars Dune Alpha, ndodhet në objektin kërkimor të agjencisë amerikane të hapësirës në Hjuston, Teksas.

Katër vullnetarë që do të jetojnë atje do të ndihmojnë në përgatitjen e një misioni të ardhshëm në Planetin e Kuq. Duke matur performancën dhe aftësitë e tyre njohëse, NASA do të kuptojë më mirë “burimet” që duhet të sigurohen gjatë këtij udhëtimi ambicioz, tha të martën Grace Douglas, menaxherja e programit CHAPEA që mbikëqyr eksperimentin.

“Ky do të jetë një informacion vërtet i rëndësishëm për marrjen e vendimeve kryesore për burimet,” tha ajo gjatë një turneu për shtyp në habitat.

Një mision i tillë vjen me “kufizime shumë të rrepta masive”, shtoi ajo.

Çfarë përmban shtëpia?

Vullnetarët do të jetojnë në një shtëpi prej 160 metrash katrorë me dy banja, një fermë sallate vertikale, një dhomë kujdesi mjekësor, një zonë relaksi dhe disa stacione pune.

Dhoma e ajrit çon në një rindërtim “të jashtëm” të mjedisit marsian – edhe pse ende brenda hangarit. Disa pjesë të pajisjeve që mund të përdoren nga astronautët janë të shpërndara nëpër dyshemenë me rërë të kuqe, duke përfshirë një stacion meteorologjik, një pajisje për prodhimin e tullave dhe një serë të vogël.

Ata gjithashtu kanë një rutine të veçantë

Ekziston gjithashtu një rutine ku astronautët e trajnimit do të ecin të pezulluar nga rripat për të simuluar gravitetin më të ulët të Planetit të Kuq.

“Ne nuk mund t’i bëjmë ata të ecin vetëm për gjashtë orë,” tha me shaka Suzanne Bell, drejtore e Laboratorit të Shëndetit të Sjelljes dhe Performancës të NASA-s. Katër vullnetarë do të përdorin rutinen për të simuluar udhëtime të gjata jashtë për të mbledhur mostra, të dhëna ose për të ndërtuar infrastrukturë, tha ajo.

https://youtube.com/watch?v=6Ldsytx0HrI%3Ffeature%3Doembed

Testet e rregullta

Anëtarët e ekipit të parë eksperimental ende nuk janë emëruar, por agjencia tha se përzgjedhja “do të ndjekë kriteret standarde të NASA-s për kandidatët për astronautët”. Shkencëtarët do të testojnë rregullisht reagimin e ekuipazhit ndaj situatave stresuese, të tilla si disponueshmëria e kufizuar e ujit ose dështimet e pajisjeve.

Habitati ka një veçori tjetër të veçantë: printohet me teknologji 3D.

“Është një nga teknologjitë që NASA po studion për ndërtimin e habitateve të mundshme në sipërfaqe të tjera planetare ose hënore,” tha Douglas.

NASA është në fazat e hershme të përgatitjes për një mision në Mars, megjithëse shumica e fokusit të agjencisë është në misionet e ardhshme Artemis, të cilat synojnë të kthejnë njerëzit në Hënë për herë të parë në gjysmë shekulli. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit