6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Shmangja e lodhjes nga të nxehtit

Më të lexuarat

Parashikimet janë për një stinë të nxehtë. Por pushimet dhe argëtimet e verës mund të kthehen në të rrezikshme nga të nxehtit dhe djersitjet, ndërsa marrja e lëngjeve në sasi të pakta mund t’i mohojë trupit aftësinë e vetë-ftohjes.

Simptomat e lodhjes nga vapa përfshijnë përzierje në stomak, vjellje, marramendje, dhimbje koke, dhe rrahje të shpejta zemre. Rezultati mund të jetë urgjenca mjekësore.

Ekspertët thonë:

– Mos qëndroni shumë në të nxehtë. Kërkoni strehë në hije ose në mjedise me ajër të kondicionuar.
– Pini lëngje të ftohta. Uji dhe pijet sportive ripërtërijnë lëngjet e trupit dhe ulin temperaturën e brendshme.
– Laguni. Uji i ftohtë në lëkurë është një mënyrë për t’u freskuar (dhe)
– Mbani këmishën veshur. Pa atë si mbulesë, trupi absorbon më shumë nxehtësi.

Së fundi, nëse nuk ndiheni mirë brenda 30 minutave pasi të keni marrë këto masa – ju mund të jenë në rrezik për goditje nga të nxehtit. Në raste të tilla, shkoni sa më shpejt në urgjencën mjekësore më të afërt./BS/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit