15.6 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Shkaqet dhe pasojat e duarve dhe këmbëve të ftohta

Më të lexuarat

Këto ditë që po kalojmë temperaturat janë vërtetë të ulta, si pasojë i ngrohti është shpëtimi kryesorë. Nga temperaturat e ulta pjesët më të ekspozuara janë duart dhe këmbët, nëse këto ftohen pasojat janë të shumta: Temperaturat e ftohta janë dhe pasoja kryesore e ftohjes së këmbëve dhe të duarve. Përveç se do të ndieni të ftohtë, kjo ka dhe efekte të tjera anësore si; Gjëndër tiroide Gjëndrat tiroide ju çojnë në një metabolizëm të ngadalësuar, dhe shpesh shoqërohet me këmbët e ftohta apo ndjesi të ftohtë. Lodhje, përgjumje, të qenët i përgjumur, ngadalësia e fjalëve dhe e lëvizjes, si dhe paraqitja e dobët e temperaturave të larta, janë simptoma të qarta të këtij çrregullimi. Anemi Nëse, përveç dorës së ftohtë, ka edhe disa simptoma të tjera të tilla si lodhje dhe dhimbje koke, kontrolloni nivelin e hekurit në gjak. Hekuri është një komponent i rëndësishëm i hemoglobinës, molekulat e oksigjenit, që mban në gjak dhe i jep një ngjyrë të kuqe. Stresi Stresi mund të jetë një shkak i duarve të ftohta dhe këmbëve. Ai, në fakt, e rrit adrenalinën, një hormon i prodhuar në gjëndra të veshkave, e cila ngushton enët e gjakut dhe qarkullimi është i dobët, ku duart dhe këmbët janë të ftohta. Diabeti Ftohja dhe mpirja në duar dhe këmbë, mund të jenë shenjat e para të diabetit. Diabeti ka pasoja në qarkullim dhe sistemin nervor, dhe është e shoqëruar shpesh me këto fenomene. Nëse ju jeni vazhdimisht të etur, hani shumë dhe nuk shëndosheni , të jeni i sigurt që të inspektoni nivelin e sheqerit në gjak.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit