5.7 C
Pristina
Thursday, March 30, 2023

Shefi i ushtrisë izraelite: Irani, drejt katër bombave bërthamore

Më të lexuarat

Tre programe për të nisur një sulm, tha Aviv Kochavi

Irani ka mbledhur mjaftueshëm material bërthamor të pasuruar për të prodhuar katër bomba, tha të premten shefi i ushtrisë izraelite, gjenerali Aviv Kochavi.

“Irani sot ka mjaft material të pasuruar për të prodhuar katër bomba bërthamore, tre me 20 për qind dhe një me 60 për qind,” u tha ai gazetarëve, njoftoi transmetuesi publik izraelit KAN.

Ai shtoi se gjatë vitit të kaluar, ushtria izraelite përgatiti tre programe për të sulmuar Iranin, si një sulm hakmarrës, pa lidhje me programin bërthamor, për të shkatërruar objektet bërthamore.

Përshpejtimi i përgatitjeve për sulm

“Nëse ka një hyrje në një betejë të madhe, vendet ushtarake dhe vendet shtesë do të përfshihen në listën e synimeve. Në vitet e fundit, ne kemi qenë të angazhuar në përshpejtimin e përgatitjeve për një sulm ndaj objekteve bërthamore të Iranit dhe shumë lloje të tjera objektivash”, tha Kochavi.

Ai tha se ka mijëra objektiva të Hezbollahut në Liban, nga arsenalet nëntokësore deri te shtëpitë ku fshihen raketat.

Kochavit i skadon mandati më 16 janar dhe do të pasohet nga gjenerali Herzi Halevi. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit