10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Pse Gjermania po mbyll llogaritë e Facebook-ut për privatësi

Më të lexuarat

Organizatat qeveritare gjermane duhet të mbyllin llogaritë e tyre në Facebook deri në fund të vitit, pasi komisioneri për mbrojtjen e të dhënave përcaktoi se ky rrjet social nuk kishte ndryshuar praktikën e tij në përputhje me ligjet gjermane dhe evropiane të privatësisë.

Në një letër drejtuar institucioneve dhe agjencive qeveritare në fillim të këtij muaji, Komisioneri Ulrich Kelber tha se Facebook nuk ofroi garanci se do të mbronte të dhënat në përputhje me rregulloret në fuqi në Bashkimin Evropian, raporton Reuters.

Më shumë se një milion ndjekës

Kelber shtoi se aplikacionet Clubhouse, TikTok dhe Instagram duket se kanë mangësi të ngjashme, kështu që u rekomandua që institucionet shtetërore të ndalojnë t’i përdorin ato derisa të përfundojë një raport i plotë mbi këtë çështje.

Faqja zyrtare në Facebook e qeverisë gjermane ka më shumë se një milion ndjekës.

Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave theksoi se është e pamundur të ekzekutohen “faqet e tifozëve” në Facebook pa të dhënat personale të ndjekësve të transferohen në Shtetet e Bashkuara.

Sipas ligjit të Bashkimit Evropian, të dhënat personale mund të eksportohen vetëm nga BE në mënyrën e kërkuar nga rregullat e rrepta të mbrojtjes së të dhënave, gjë që nuk ndodh në Shtetet e Bashkuara. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit