25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Pederast(ia) “përul” Françeskun

Më të lexuarat

Kërkimfalje nga Vatikani pas sulmit të komuniteti LGBT për termin e Papës

Papa Françesku ka kërkuar falje pasi dolën raporte se ai përdori një term që pretendohet të jetë fyes për homoseksualët – pederast. Një deklaratë nga Vatikani tha se Papa nuk kishte ndërmend të ofendonte askënd dhe u kërkoi falje atyre që “u lënduan nga përdorimi i një fjale të vetme”.

Në Konferencën e Ipeshkvijve Italianë, Papa thuhet se tha se burrat homoseksualë nuk duhet të lejohen të trajnohen për priftëri, duke shtuar se tashmë ekzistonte një atmosferë “frociaggina”(pederastësh), që përkthehet si një term jashtëzakonisht fyes.

Ky takim ishte i fshehtë, por u raportua gjerësisht. “Papa Françesku është në dijeni të artikujve që janë botuar së fundmi për bisedën që ai ka pasur me peshkopët… pas dyerve të mbyllura,” citon deklarata drejtorin i Selisë së Shenjtë – organi drejtues i Kishës Katolike – Matteo Bruni.

Deklaratat e supozuara të Papës u raportuan fillimisht nga faqja e tabloidit italian Dagospia dhe u konfirmuan shpejt nga agjencitë e tjera italiane të lajmeve. Pati tronditje për gjuhën e raportuar, veçanërisht pasi Papa Françesku shpesh ka folur publikisht për respektin ndaj homoseksualëve. Bruni tha: “Siç ka thënë Papa shumë herë, ‘në Kishë ka vend për të gjithë, gjithçka! Askush nuk është i kotë apo i tepërt, ka vend për të gjithë, ashtu siç jemi ne’.

Papa kurrë nuk kishte ndërmend të ofendonte apo të përdorte gjuhë homofobike dhe ai u kërkon falje të gjithë atyre që u ndjenë të lënduar [ose] të fyer nga përdorimi i një fjale të vetme”, përfundoi Bruni në një deklaratë të Vatikanit.

Përkrahësit progresivë të Papës kanë argumentuar prej kohësh se ndërsa konkretisht pak ka ndryshuar në lidhje me të drejtat e homoseksualëve në katolicizëm, toni i Kishës ka ndryshuar. Kur u pyet për homoseksualët në fillim të pontifikatës së tij, ai u shmang duke u përgjigjur: “Kush jam unë për të gjykuar?”

Kohët e fundit ai shkaktoi zemërim në mesin e tradicionalistëve katolikë duke thënë se priftërinjtë duhet të jenë në gjendje të bekojnë çiftet e të njëjtit seks në rrethana të caktuara dhe shpesh ka folur për mirëseardhjen e homoseksualëve në Kishë.

Mbrojtësit e Papës spanjisht-folës theksojnë se ai ndonjëherë bën gabime në zhargonin italian dhe sugjerojnë se ai nuk e kuptoi nivelin e ofendimit që mund të shkaktonte, edhe pse u rrit në një vend italishtfolës në Argjentinë. Por kreu i grupit të të drejtave të katolikëve LGBT DignityUSA, Marianne Duddy-Burke, i quajti komentet e raportuara “tronditëse dhe lënduese”, veçanërisht për priftërinjtë homoseksualë që i kanë shërbyer “popullit të Zotit me besnikëri dhe mirë”, raportoi BBC.

“Fatkeqësisht, edhe nëse do të ishte një shaka, komenti i Papës zbulon thellësinë e paragjykimit anti-gay dhe diskriminimit institucional që ekziston ende në kishën tonë”, tha ajo për Reuters. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit