17.7 C
Pristina
E enjte, 29 Korrik, 2021

Një thirrje Hiltonit: Jo hotel mbi xhaminë ujgure!

Më të lexuarat

Në një reagim nga Këshilli i Marrëdhënieve Amerikano-Islamike (CAIR) theksohet se “si pjesë e fushatës së gjenocidit kundër banorëve ujgurë, qeveria kineze po punon në mënyrë aktive për të fshirë të gjitha gjurmët e kulturës dhe historisë ujgure, veçanërisht identitetin musliman të atij komuniteti “.

Thuhet se duke ndërtuar Hotel Hampton në vendin e një “xhamie të shkatërruar nga buldozerët në qytetin Hotan, Provinca Xinjiang, Hilton Corporation po ndihmon Kinën të arrijë qëllimin e saj gjenocidal”.

Teksti është nënshkruar nga Drejtori Ekzekutiv Kombëtar i CAIR, Nihad Awad dhe studiuesi i CAIR dhe i diplomuari në Universitetin Howard, Ismail Allison.

Kufizimet e praktikës fetare islame

“Ajo që Hilton është dashur të dijë deri më tani është fakti që Kina ka një histori të gjatë të shtypjes së fortë kundër ujgurëve dhe grupeve të tjera muslimane në Xinjiang. Sulmet aktuale gjenocidale filluan në 2014, kur Partia Komuniste e Kinës nisi fushatën e ashtuquajtur Kundër Goditjeve të Terrorizmit të Dhunshëm”. Nën maskën e luftës kundër terrorizmit, qeveria ka vendosur kufizime të ashpra mbi praktikën fetare dhe arsimin Islam”, thuhet në reagimin e organizatës më të madhe muslimane amerikane.

Kujtohet se nga viti 2014 në 2017, qeveria kineze zgjeroi mbikëqyrjen e banorëve të grupit ujgur në Xinjiang, pasi ujgurët u detyruan të mbanin karta të reja identiteti biometrike, të cilat e bëjnë më të lehtë për autoritetet të monitorojnë dhe kontrollojnë ato.

CAIR citon një numër masash për të kontrolluar pakicat muslimane, duke ndaluar mbajtjen e shamisë muslimane, mjekrave dhe heqjen e emrave tradicionalë muslimanë, gjë që ka hapur rrugën e dëbimeve.

16,000 xhami u shkatërruan dhe u dëmtuan

“Në prill 2017, Kina filloi të ndalojë mijëra ujgurë dhe t’i dërgojë ata në ato që ata thonë “qendrat e trajnimit anti-terroriste” dhe “qendrat e trajnimit të arsimit dhe transformimit “, të cilat në fakt janë kampe përqendrimi. Në vitin 2021, dëshmitarët e Amnesty International treguan histori të tmerrshme në lidhje me krimet dhe abuzimet në këto kampe, ku leksionet mbi ‘të keqen e Islamit’ dhe “madhështinë e Kinës, komunizmit dhe Xi Jinping” dëgjohen në ‘klasa. “Ata ndëshkohen për të folur në gjuhën e tyre amtare dhe praktikat fetare … Gratë janë të detyruara të sterilizojnë dhe përdhunojnë,” deklarojnë autorët.

CAIR më tej deklaron se Kina, për të siguruar shkatërrimin e popullit ujgur, po ndjek gjithashtu një politikë të fshirjes së kulturës, ku xhamitë dhe institucionet e tjera janë në shënjestër.

Një mundësi për të kundërshtuar tiraninë dhe gjenocidin

“Nëse Hilton vazhdon me planet për të ndërtuar Hotel Hampton në vendin e xhamisë së shkatërruar, ai do të ndihmojë qeverinë kineze në fushatën e saj për të fshirë gjurmët ujgure. Tani është koha që të vetëdijshmit të paraqiten dhe të nënshkruajnë një peticion për Hilton dhe të ndjekin penalisht kompanitë e tjera që bashkëpunojnë me gjenocidin ndaj ujgurëve”.

Në fund, CAIR thotë: “Hilton ka një mundësi unike për të kundërshtuar tiraninë dhe gjenocidin, kjo është ajo që duhet të bëjë kjo korporatë. Nëse nuk e bën këtë, njerëzit e vetëdijshëm duhet të kundërshtojnë Hilton”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit