15.2 C
Pristina
Monday, September 26, 2022

Neonazistët grekë thonë se shqiptarët janë grekë

Më të lexuarat

Drejtuesi i Partisë “Agimi i Artë”, Nikolaos Michaloliakos, shprehet se shqiptarët dhe greket kanë një histori të lashtë dhe për më shumë se 1000 vjet kanë pasur marrëdhënie të mira.

Kreu i nenonazistëve grekë thotë se shqiptarët janë grekë, edhe nëse disa prej tyre në ndërgjegje janë shqiptarë. Këto deklarata ”pro shqiptare” bien ndesh me ideologjinë e kësaj organizate, transmeton Shekulli.

Por para pak ditësh lideri i partisë radikale të djathtë, që për herë të parë ka siguruar hyrjen në parlament, ka shprehur hapur synimet për Epirin e Veriut.

Kryetari i Golden Dawn, Nikolaos Michaloliakos, përveç thirrjes për “çlirimin” e Epirit të Veriut, ka kërkuar edhe atë që ai e quan “pastrimin” e vendit, që duhet të vijë me largimin e emigrantëve ilegalë. /Eliona Lata/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit