16.3 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021

Nënshkruhet traktat i përbashkët ushtarak mes 4 vendeve evropiane

Më të lexuarat

Polonia, Hungaria, Republika Ceke dhe Sllovakia duke reaguar ndaj trazirave në Ukrainë, kanë nënshkruar mes tyre një traktat të përbashkët ushtarak, transmeton agjencia IRNA.
Me anë të këtij traktati vendet në fjalë kanë rënë dakord për më shumë koordinime mbrojtëse dhe për krijimin e një force të përbashkët brenda kuadrit të NATO-s dhe BE e cila do të mund ti përgjigjet krizës në Ukrainë. Toms Siemoniak ministër i mbrojtjes i Polonisë, në takimin e zhvilluar në Visegrad 4 km mbi Budapestin, tha se fatkeqësitë zhvillimet aktuale në Evropë dëshmojnë se konfliktet ushtarake në kontinent janë të pritshme. Kriza në Ukrainë e bën akoma më të domosdoshme bashkëpunimin mes 4 vendeve të njohur me emrin grupi V4. Njësia ushtarake e V4 dhe e BE do të përbëhet nga 3 mijë forca dhe ajo do të vihet në funksion që prej vitit

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit