1 C
Pristina
Monday, November 28, 2022

Në Norvegji gjendet shpata vikinge e vjetër 1.200 vjet

Më të lexuarat

Gjatë pushimit në shtegun e njohur nëpër malin Haukeli, norvegjezi Joran Olsen gjeti një relikt të kohës vikinge.

Bëhet fjalë për një shpatë hekuri i farkuar e vjetër 1.200 vjet.
Shpata, pa dorezë, është e gjatë 77 centimetra deh daton nga fundi i shekullit VIII.

“Edhe pse është e ndryshkur, shpata është në gjendje shumë të mirë dhe nëse mprihet, mund të sërbejë srësh”, ka thënë për CC, transmeton Koha.net konservuesi lokal Morten Ekerhoud.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit