6.1 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Mustafa letër minatorëve të Trepçës: Jepini fund grevës

Më të lexuarat

Isa Mustafa i ka dërguar një letër minatorëve të Trepçës ku i kërkon që t’i japin fund grevës që kanë nisur së fundmi.

Në letrën drejtuar minatorëve të Trepçës, Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, siguron se qeveria e Kosovës është duke marrë të gjitha masat e nevojshme, të mundshme ligjore, në mënyrë që statusi i Trepçës të zgjidhet në interes të minatorëve dhe qytetarëve të Kosovës. Në letrën që nuk është bërë ende publike, kryeministri Mustafa ka bërë të ditur në letër hapat që qeveria e Kosovës ka ndërmarrë për të shmangur falimentimin e Trepçës dhe për të siguruar perspektivë zhvillimore për të. Ai i bën thirrje minatorëve që të ndërpresin grevën dhe t’i përkushtohen punës në interes të Kosovës.

Greva e minatorëve të Trepçës nisi ditën e martë, ku minatorët kërkuan shpjegime për fatin e kompleksit të minierave ku ata punojnë dhe miratimin e një ligji të veçantë në bazë të të cilit kompleksi të shndërrohet në një ndërmarrje publike në pronësi të qeverisë së Kosovës.

 

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit