17.5 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Monedha dixhitale Bitcoin po zhvlerësohet në mënyrë drastike

Më të lexuarat

Bitcoin po humb vlerë dhe shumë madje. Dy ditë më parë monedha dixhitale ra poshtë 200 dollarëve në vlerën e 179.13 dollarëve. Vlera e Bitcoin filloi të binte me shpejtësi nga 267 dollar në 224 dollar dhe më pas në 179 dollar sipas Coinbase. Ekspertët thanë se rënia nën vlerën e 250 dollarëve do të ishte mjaft e rrezikshme për ekosistemin e Bitcoin. Teksa monedha dixhitale po humb vlerë, më shumë pronarë kanë filluar tu drejtohen kurseve të këmbimit të ti shitur, dhe pikërisht kjo po bëhet shkak për zhvlerësim të mëtejshëm. Po ashtu edhe kërkuesit e Bitcoin po fillojnë të vuajnë nga kjo. Një kurs këmbimi Bitcoin ka ndalur shërbimin e saj për shkak të rënie së vlerës. Transaksionet nuk mund të operojnë nëse vlera e Bitcoin bie poshtë 200 dollarëve duke qenë se nuk kanë fitim. Bitcoin nuk ndryshon aspak nga monedhat e tjera e cila ka ato ulje ngritjet e vehta. Kjo rënie do të përfundojë një ditë mbase në vlerat e 100 dollarëve për BitCoin tha një ekspert i Coinbase. Ai gjithashtu bëri të ditur se ngjashëm me rëniet më të fundit të BitCoin, edhe kjo do të ketë një impakt negative në entuziazmin e investitorëve dhe bizneseve. Gjatë 2014 një numër kompanish filluan të pranonin blerjet përmes Bitcoin duke legjitimuar në një farë pike monedhën. Vështirë që këto kompani të dorëzohen që në telashet e para që po u shkakton monedha dixhitale. (PCWorld Albanian)

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit