5.3 C
Pristina
Saturday, December 3, 2022

Merkel hedh poshtë mundësinë për shlyerjen e borxhit të Greqisë

Më të lexuarat

“Evropa do të vazhdojë të tregojë solidaritet me Greqinë, si dhe me vendet tjera të goditura nga kriza e vështirë, nëse këto vende vazhdojnë të zbatojnë reformat dhe masat e kursimit”, tha kancelarja gjermane

“Kishte falje të mjaftueshme të borxhit nga huadhënësit privatë. Bankat tashmë kanë ulur miliarda të borxhit grek,” tha Merkel.

Megjithatë, ajo theksoi se vendet evropiane vazhdojnë të solidarizohen me Athinën dhe qytetarët e saj. “Evropa do të vazhdojë të tregojë solidaritet me Greqinë, si dhe me vendet tjera të goditura nga kriza e vështirë, nëse këto vende vazhdojnë të zbatojnë reformat dhe masat e kursimit”, tha kancelarja gjermane.

Ndërkohë, partia Syriza, e cila fitoi zgjedhjet e fundit në Greqi, tha se nuk do të kthehen të gjitha borxhet ndaj kreditorëve ndërkombëtarë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit