1 C
Pristina
Monday, November 28, 2022

Kryeministri kanadez, Harper: Armiqtë më të mëdhenj janë xhihadistët radikalë

Më të lexuarat

Kryeministri kanadez, Stephen Joseph Harper, ka deklaruar se armiqtë më të mëdhenj për popullin kanadez janë xhihadistët radikalë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e tij në rajonin e Richmond Hill të Torontos, Kryeministri Harper foli në lidhje mbi projekt-ligjin e ri të anti-terrorit të paraqitur në parlament. Harper i cili tha se xhihadistët radikalë kanë vrarë ushtarë në rrugët e Kanadasë shprehet se:

“Terrorizmi xhihadist, është një kërcënim për popullin tonë brenda dhe jashtë Kanadasë. Xhihadistët radikalë, janë armiqtë më të rrezikshëm në botë të parë ndonjëherë. Do të ishte një gabim i madh të injorohet ky kërcënimin. Terrorizmi xhihadist nuk ka të ardhme, por është një realitet. Xhihadistët radikalë janë armiku më i madh, sepse Xhihadi nuk është e drejtë njerëzore, është arsyeja e luftës. Ky kërcënim nuk është në çdo vend, por është këtu, në rrugët tona në bulevardet tona. Këta terroristë kanë si objektiv vlerat tona që ne mbrojmë. Projekt-ligji i përgatitur është për të mbrojtur shoqërinë nga kërcënimi”.

 

– Shërbimit Sekret autorizim të jashtëzakonshëm

Projekt-ligji i ri i Anti-Terrorit i përgatitur me kodin Bill C-51, i jep autorizim të jashtëzakonshëm Shërbimit Sekret (CSIS) të Kanadasë.

Sipas projekt-ligjit, ata që promovojnë apo janë pozitiv ndaj aktiviteteve të terrorizmit do të konsiderohet si një krim. Projekt-ligji i cili i jep të drejtën CSIS dhe ekipeve të tjera të sigurisë për të bllokuar llogaritë bankare dhe ndalimin e udhëtimeve të të dyshuarve, gjithashtu minimizon edhe nivelin e provave të nevojshme për të arrestuar të dyshuarit.

Në rast të miratimit të projekt-ligjit, ekipet e sigurisë në Kanada do të mund të konfiskojë të gjitha të dhënat aktuale dhe ato fshira në kompjuterët e personave të dyshuarve kryesisht dhe ato të dhëna që qarkullojnë në rrjetet sociale.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit