14.4 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Kriza kërcënon TikTok: gjithnjë e më shumë ndalime në SHBA

Më të lexuarat

Pse kongresmenët po planifikojnë ta ndalojnë këtë rrjet social kinez?

Kongresmenët amerikanë po planifikojnë të ndalojnë TikTok në telefonat celularë të zyrtarëve sepse kërcënon sigurinë kombëtare, ndërkohë që shumë shtete federale e kanë bërë tashmë një gjë të tillë, ndaj rrjeti social është në një pozicion të ndjeshëm në SHBA, ku vetë prania e tij është e dyshimtë.

Pas Senatit javën e kaluar, Dhoma e Përfaqësuesve tashmë këtë javë mund të pranojë një tekst që ndalon shkarkimin dhe përdorimin e TikTok në pajisjet zyrtare të punonjësve në nivel federal.

Pothuajse 20 shtete amerikane kanë miratuar tashmë masa të ngjashme për punonjësit e tyre.

“Nuk është një çështje demokrate apo republikane, është një çështje e sigurisë kombëtare,” i tha AFP Ryan McDougle, një senator i Virxhinias i njohur me këtë çështje.

“Problemi kryesor është se TikTok është në pronësi të ByteDance [kompania e saj mëmë], e cila është vetë nën kontrollin aktual të Partisë Komuniste Kineze,” tha më herët republikani i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Gallagher.

Punonjësit në Kinë kanë akses në të dhëna

Për këtë çështje, e cila prej kohësh ka qenë një “leckë e kuqe” vetëm për republikanët, po arrihet një konsensus më i gjerë, ndaj kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, tha javën e kaluar se është pro votimit të tekstit të këtij javë.

Projektligji i dytë, i cili u dorëzua nga përfaqësuesit e të dyja palëve javën e kaluar, kërkon një ndalim të shkurtër dhe të qartë të TikTok në SHBA, të cilin ish-presidenti Donald Trump u përpoq ta bënte pa sukses afër fundit të mandatit të tij në 2020.

TikTok ka marrë disa masa për të bindur autoritetet se të dhënat e përdoruesve amerikanë të platformës janë të mbrojtura, kryesisht duke i ruajtur ato në serverë në SHBA.

Por ai pranoi se punonjësit e tij në Kinë kanë akses në ato të dhëna, megjithëse ato janë shumë të kufizuara.

“Partia Komuniste e Kinës nuk na kërkoi t’i ndajmë ato të dhëna,” thekson rregullisht TikTok, duke shtuar se nuk ka ndarë informacione për përdoruesit amerikanë me partinë dhe “ne nuk do ta bëjmë këtë nëse na kërkohet”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit