2.3 C
Pristina
E shtunë, 17 Prill, 2021

Katari dhuron pajisje mjekësore për të ndihmuar kundër Covid-19

Më të lexuarat

Katari i dhuroi Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza, pajisje mjekësore moderne dhe me cilësi të lartë për të ndihmuar vendin të luftojë pandeminë COVID-19.

Dorëzimi u bë në prani të zëvendësministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli dhe përfaqësueses së Ambasadë së Katarit, Nada Abdulrahman Al Sayed.

Rakacolli falënderoi Katarin për mbështetjen e ndaj Shqipërisë, duke theksuar se pajisjet do të rrisin aftësitë e sistemit kombëtar shëndetësor dhe do të përmirësojnë nivelin e shërbimeve mjekësore për qytetarët.

Al Sayed tha se pajisjet ishte pjesë e ndihmave të ofruar nga Katari për Shqipërinë dhe se ata shpresonin të zhvillonin marrëdhëniet dypalëshe dhe mundësi të mëtejshme për bashkëpunim të përbashkët.

Ambasada e Shtetit të Katarit në Shqipëri ka nënshkruar një marrëveshje për të ndihmuar me materiale mjekësore qeverinë shqiptare.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit