-0.6 C
Pristina
Tuesday, January 31, 2023

Ja si mund të përmirësojmë sistemin imunitar

Më të lexuarat

Shpesh ndodh që sistemi ynë imunitar nuk është edhe aq i fortë, çka çon më pas që trupi ynë të sëmuret. Sipas disa këshillave të publikuara në “Healthy Magazine”. Ndoshta do të duket e habitshme,por në fakt sistemi ynë imunitar është shumë i lidhur me stresin.

Nëse arrijmë të kemi një gjendje qetësie shpirtërore dhe emocionale do të ishte shumë e favorshme sa i përket forcimit të sistemit imunitar. Gjumi është një tjetër rregullator i rëndësishëm për sistemin imunitar. 7 deri 8 orë janë padyshim të mjaftueshme.

Përdorimi i vitaminës D është gjithashtu shumë i këshillueshëm për rritjen e imunitetit dhe gjithashtu përdorimi i fibrave. Gjithashtu përpiquni të bëni sa më shumë ushtrime për trupin tuaj./Opinion

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit