17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Itali, armë dhe drogë nga Shqipëria

Më të lexuarat

Importonin kokainë nga Shqipëria në Itali, por edhe armë të destinuara për grupe kriminale të tjera.

Janë këto aktivitetet e një organizate kriminale që autoritetet italiane të qytetit të Leçes pretendojnë se kanë shkatërruar mëngjesin e së martës.

Sipas raportimeve të mediave italiane, agjentët e Guardia di Finanza, me urdhër të Drejtorisë Rajonale të Antimafias, kanë arrestuar 15 persona, 10 shqiptarë dhe 5 italianë.

Gjatë kontrolleve të kryera në ambjente të ndryshme, agjentët kanë sekuestruar 700 gramë kokainë, e cila shpërndahej kryesisht në lokale nate dhe diskoteka.

Shqipëria është një vend që shërben si tranzit për drogat e rënda, ndërkohë që nga vendi ynë duket se nuk po ndalet edhe trafiku i armëve drejt vendeve perëndimore.

Edhe raporti vjetor i Departamentit amerikan të Shtetit për drogën dhe krimin e organizuar, i publikuar më herët gjatë vitit, bënte të njëjtat vlerësime për vendin tonë./tch/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit