2.3 C
Pristina
E shtunë, 17 Prill, 2021

“Human Rights Watch” akuzon Greqinë për dhunë ndaj azilkërkuesve

Më të lexuarat

Azilkërkuesit po arrestohen, sulmohen seksualisht, plaçkiten, sulmohen dhe zhveshen para se të detyrohen të kthehen në Turqi nga forcat greke të sigurisë dhe grupet e armatosura të panjohura, tha Organizata e të drejtave të njeriut “Human Rights Watch” (HRW) në një raport të martën, transmeton Anadolu Agency (AA).

Vendimi i Greqisë për të pezulluar një muaj qasjen për azilkërkuesit duhet të shfuqizohet menjëherë, thuhet në raport.

Nadia Hardman, studiuese dhe avokate e Programit për të Drejtat e Refugjatëve në HRW tha se “Bashkimi Evropian fshihet pas një mburoje të abuzimit të forcave greke të sigurisë në vend se të ndihmojë Greqinë të mbrojë azilkërkuesit dhe t’i zhvendosë ata me siguri në të gjithë BE-në”.

“BE-ja duhet të mbrojë njerëzit në nevojë në vend që të mbështesë forcat që rrahin, vjedhin, zhveshin dhe hedhin azilkërkuesit dhe migrantët përsëri përtej lumit”.

Hardman tha se kërkimet e bëra nga grupi i saj detajojnë dhunën e tmerrshme, abuzimet dhe sulmet seksuale nga forcat e sigurisë greke.

Në 21 intervista – 17 burra dhe katër gra në Turqi – të kryera midis 7-9 mars nga grupi, azilkërkuesit thanë se ata u përpoqën të hynin në Greqi përmes kufirit të saj tokësor me Turqinë me ndihmën e policisë turke që i transportonte ato në kufij dhe u tregoi se ku të kalonin.

Mijëra azilkërkues, megjithatë u detyruan të përballeshin me policinë, ushtrinë dhe forcat speciale greke, të cilët qëlluan me gaz lotsjellës dhe plumba gome këdo që i afrohej portës kufitare Pazarkule, thuhet në raport.

“Të gjithë ata që janë intervistuar thanë se brenda disa orësh pasi kaluan me anije ose përmes lumit, burra të armatosur që mbanin uniforma të ndryshme të zbatimit të ligjit ose me rroba civile, përfshirë të gjithë me maska të zeza, kapën të gjithë në grupin e tyre. Ata i arrestuan në qendrat e paraburgimit zyrtar ose joformal, ose në skaje të rrugës dhe vodhën paratë e tyre, telefonat celular dhe çantat, para se t’i detyronin përsëri të kthehen në Turqi”, thuhet në raport.

Disa madje u përpoqën të kalonin përsëri, por çdo herë që tentonin ktheheshin me forcë. Në disa raste, azilkërkuesit përjetuan jo vetëm abuzimin fizik, por edhe psikologjik.

“Ata kontrolluan gruan time duke prekur gjinjtë e saj. Ata u përpoqën të hiqnin shaminë dhe pantallonat e saj. Kur u përpoqa t’i ndaloj, ata më rrahën keq me grushte, shqelma dhe me shufra plastike dhe shufra metalike. Ata goditën vajzën time 2-vjeçare me një shkop të rëndë plastik në kokë, ashtu që ajo vazhdon të ketë plagë”, tha 31-vjeçari sirian me familjen e tij për “HRW”.

“Më pas ata e goditën gruan time me një goditje elektrike në dore dhe shpatull dhe njëri nga burrat ma vuri një armë në kokë. Ata morën paratë, pasaportat dhe telefonat tanë”, shtoi ai.

Të tjerë përshkruanin incidente ku u zhveshën deri në të brendshme, përfshirë gratë, dhe u detyruan të ktheheshin përtej kufirit.

Shumë prej atyre që shpëtuan përsëri në Turqi gjetën strehim në fshatin më të afërt turk.

“Ne u ofruam atyre ushqim, pije dhe rroba. Çfarë mund të bëjmë tjetër?”, tha një burrë banor i një fshati aty për HRW-në.

HRW u kërkon Greqisë, Bashkimit Evropian dhe Turqisë të ndërmarrin urgjentisht hapa për të adresuar abuzimet në kufi.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit