18 C
Pristina
E martë, 11 Maj, 2021

Gjermani: K. Berisha dënohet me 3 vjet e 9 muaj burgim për pjesëmarrje në grupin ISIS

Më të lexuarat

Gjykata në Gjermani ka dënuar me tre vjet e nëntë muaj burgim shtetasin Kreshnik Berisha, i cili ka prejardhje nga Kosova, për pjesëmarrje në luftën e grupit të Shtetit Islamik (IS).

Ky është gjykimi i parë i këtij lloji në Gjermani.

Berisha i është shmangur dënimit më të rëndë prej dhjetë vjetësh pasi ka pranuar se ka kaluar gjashtë muaj me grupin e Shtetit Islamik në Siri, vitin e kaluar.

Autoritetet gjermane besojnë se mbi 500 shtetas gjermanë luftojnë përkrah IS-it në Irak dhe Siri.

Agjencitë e brendshme të inteligjencës thonë se 60 shtetas kanë vdekur atje në luftime ose në sulme vetëvrasëse dhe se 180 janë kthyer në Gjermani.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit