27.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024

Erdoğan: Turqia kundërshton sulmet ndaj vlerave islame në emër të lirisë

Më të lexuarat

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan thotë se nëse armiqësia ndaj Islamit nuk parandalohet, autorët do të bëhen më të pamatur.

Turqia nuk do të pranojë justifikimin e sulmeve ndaj vlerave të shenjta të dy miliardë myslimanëve në mbarë botën nën maskën e lirisë së mendimit, tha Presidenti Recep Tayyip Erdoğan.

“Për ne, këto veprime janë provokime që synojnë të nxisin njerëzit”, tha Presidenti Erdoğan në një darkë të organizuar nga Komiteti Drejtues Kombëtar Turko-Amerikan në Nju Jork.

Ai kujtoi se Turqia ishte pioniere e miratimit të rezolutave nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, të cilat i shohin veprimet e dhunshme që synojnë librat e shenjtë si shkelje të ligjit ndërkombëtar.

“Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona drejt këtij qëllimi”, shtoi ai.

Presidenti Erdoğan po u referohej sulmeve të fundit të egra ndaj Kuranit, duke thënë se nëse armiqësia ndaj Islamit nuk parandalohet, autorët do të bëhen më të pamatur.

“Si Turqi, ne po i përgjigjemi këtij kërcënimi të borës,” shtoi ai.

Presidenti Erdoğan paralajmëroi se sulmet, të cilat ai tha se synonin kryesisht myslimanët sot, mund të drejtohen shumë lehtë ndaj grupeve me origjinë, gjuhë, kultura dhe besime të ndryshme nesër.

Duke iu drejtuar anëtarëve të komunitetit turko-amerikan në këtë ngjarje, kreu turk tha gjithashtu se ka grupe interesi që kërkojnë të helmojnë marrëdhëniet turko-amerikane.

“Ne do t’i shmangim ata duke thënë të vërtetën dhe duke përfaqësuar Turqinë,” tha ai.

Duke iu referuar marrëdhënieve ShBA-Turqi, presidenti vuri në dukje se në periudhën e ardhshme Turqia do të avancojë më tej bashkëpunimin e saj në bazë të interesave të përbashkëta.

“Dallimet e opinioneve janë normale në marrëdhëniet ndërshtetërore. Por, ne e dimë se ka më shumë baza të përbashkëta (me ShBA-në) dhe shumë dritare mundësish”, tha presidenti.

Presidenti Erdoğan tha gjithashtu se ishte dakord me homologun e tij amerikan Joe Biden për të forcuar miqësinë dhe bashkëpunimin midis dy kombeve të tyre.

“Mekanizmi strategjik që vendosëm të krijojmë me z. Biden kontribuon në thellimin e dialogut mes vendeve tona”, shtoi ai.

Vëllimi i tregtisë midis Turqisë dhe ShBA-së arriti një rekord të lartë vitin e kaluar, duke kaluar 32 miliardë dollarë.

Türkiye është gjithashtu një aleat kyç i NATO-s dhe partner kritik rajonal për ShBA-në.

Vizioni “Shekulli i Turqisë”

Në fjalën e tij, Presidenti Erdoğan tha se qeveria po punon me zell për të kurorëzuar 100-vjetorin e Republikës me vizionin “Shekulli i Turqisë” dhe theksoi se Turqia po bën hapa të rëndësishëm në mbrojtje, diplomaci, ekonomi dhe turizëm.

Presidenti theksoi se qeveria nuk u jep asnjë afat organizatave terroriste, nga DAESh-i te Organizata Terroriste Fetulla (FETO) dhe PKK. Ai theksoi më tej se angazhimi i palëkundur luftuar këto grupe terroriste, brenda dhe jashtë vendit, do të vazhdojë.

Duke shprehur angazhimin e tij për të adresuar padrejtësitë dhe pabarazitë globale duke mbrojtur të drejtat dhe ligjet e kombit, Presidenti Erdoğan tha: “Për të arritur këtë qëllim, ne ndjekim një politikë të jashtme të fuqishme, konstruktive, proaktive dhe të ekuilibruar, si në veprim ashtu edhe në tryezën e negociatave.”

“Në vitet e fundit, ne kemi forcuar statusin tonë si një markë botërore në ndërmjetësim, me rolet kryesore që kemi marrë në adresimin e krizave rajonale dhe globale,” shtoi ai, duke iu referuar rolit të Turqisë në marrëveshjen e grurit të Ukrainës dhe shkëmbimit të të burgosurve midis Ukrainës dhe Rusisë. /trt

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit