12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Epidemia misterioze: sërish frikë nga Kina për atë që po ndodh në Holandë

Më të lexuarat

Pneumonia që po godet Evropën: alarm për shkak të sëmundjes masive të fëmijëve

Një rritje alarmante e rasteve të pneumonisë tek fëmijët është vërejtur në Holandë, duke pasqyruar një tendencë të ngjashme në Kinë.

Ekspertët holandezë të shëndetësisë thonë se personat e moshës pesë deri në 14 vjeç janë veçanërisht të prekur. Të dhënat tregojnë se ritmet e sëmundjes, e cila mund të jetë kërcënuese për jetën, janë pothuajse dyfishuar në krahasim me vitin e kaluar.

Informacioni vjen ndërsa Kina po përballet me rritjen e saj “misterioze” të rasteve të pneumonisë, me mediat që raportojnë se spitalet janë të mbushura me fëmijë të sëmurë.

Zyrtarët në Pekin pohojnë se shkaku i kësaj situate nuk është një virus i ri, por theksojnë se rritja është pasojë e një vale sëmundjesh sezonale që është më e fortë se zakonisht duke pasur parasysh dimrin e parë pa kufizime për COVID.

Megjithatë, ekspertët e shëndetësisë nga Mbretëria e Bashkuar shprehin kujdes në nxjerrjen e përfundimeve përfundimtare për shkaqet e kësaj rritjeje të sëmundjes.

Ndërkohë, pamjet e punonjësve shëndetësorë në Kinë që spërkasin dezinfektues në rrugë dhe shkolla janë bërë virale.

Të veshur me kostume mbrojtëse, doreza dhe maska, punëtorët ecin mes tavolinave në klasa, përgjatë korridoreve dhe madje edhe jashtë dhe spërkasin gjithçka me dezinfektues.

Videoja është publikuar nga blogerja njujorkeze Jennifer Zeng, e cila thekson se videoja është realizuar të premten në qytetin Sanhe, rreth 65 km në lindje të Pekinit.

Zeng, një anëtar i Shoqatës Ndërkombëtare të Shtypit që raporton për Kinën, tha se Qendra e Emergjencave dhe Shpëtimit të qytetit Sanhe organizoi dezinfektimin nga punëtorët e veshur me kostume mbrojtëse.

Instituti Holandez për Kërkimin e Shërbimeve Shëndetësore (NIVEL) raporton një rritje të pacientëve me pneumoni që nga gushti, veçanërisht në grupmoshat nga pesë deri në 14 vjeç.

Pneumonia zakonisht shkaktohet nga një infeksion bakterial ose viral dhe simptomat përfshijnë kollën, gulçimin dhe temperaturën.

Të dhënat e NIVEL tregojnë se deri më 16 nëntor, 103 për 100 mijë fëmijë nga mosha pesë deri në 14 vjeç janë diagnostikuar me pneumoni, që është një rritje e konsiderueshme krahasuar me 58 raste vitin e kaluar. Rastet janë gjithashtu në rritje tek fëmijët më të vegjël, por normat janë më të ulëta se para pandemisë. Megjithatë, NIVEL nuk dha një shpjegim të qartë për këtë rritje të papritur të rasteve.

Profesor Ian Jones, një virolog në Universitetin e Reading, shprehu pasiguri për shkaqet e rritjes së rasteve të pneumonisë në Holandë dhe sugjeroi se mund të ishte një shpërthim lokal sezonal që përkon rastësisht me raste të ngjashme në Kinë.

Në Pekin, zyrtarët ia atribuojnë rritjen e sëmundjeve të frymëmarrjes heqjes së kufizimeve të COVID. Ky model është i ngjashëm me tendencat në mbarë botën ku masat për të përmirësuar COVID, si mbajtja e maskave, distancimi social dhe karantinat, kanë reduktuar përhapjen e viruseve të zakonshme sezonale. Masat kanë rezultuar në një rënie të imunitetit, duke i bërë njerëzit më të ndjeshëm ndaj infeksioneve pas heqjes së kufizimeve.

Përballë kësaj sfide, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje Kinës të ndajë të dhëna për pacientët, tendencat në qarkullimin e viruseve dhe numrin e pacientëve në spitale. OBSH rekomandon gjithashtu që njerëzit në Kinë të respektojnë distancimin social, të qëndrojnë në shtëpi kur janë të sëmurë dhe të mbajnë maska.

Pavarësisht pretendimeve nga autoritetet kineze se patogjeni i ri nuk është përgjegjës për rritjen e sëmundjes, ka diskutime për një virus të ri të mundshëm. Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar nuk e ka përjashtuar këtë mundësi, duke theksuar nevojën për një qasje të hapur ndaj shkaqeve të rritjes së sëmundshmërisë tek fëmijët në Kinë.

Ndërsa Kina përballet me një numër në rritje të fëmijëve të sëmurë, pamjet e punonjësve shëndetësorë me pajisje mbrojtëse që spërkasin dezinfektues në rrugë dhe shkolla po shkaktojnë shqetësim. Këto imazhe të kujtojnë raportet e mëparshme që u shfaqën para pandemisë COVID, duke akuzuar Kinën për fshehje të informacionit.

Në fund të fundit, situata mbetet e paqartë dhe ekspertët e shëndetësisë paralajmërojnë se nevojitet monitorim dhe hulumtim i mëtejshëm për të përcaktuar shkaqet e kësaj rritjeje të papritur të rasteve të pneumonisë tek fëmijët në Holandë dhe Kinë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit