14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Dy tërmete të reja godasin provincën Hatay, në Turqi

Më të lexuarat

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave e Turqisë (AFAD) ka bërë të ditur se në jug të vendit kanë ndodhur dy tërmete të tjera, dy javë pas tërmeteve të mëdha që goditën rajonin, raporton Anadolu.

AFAD raportoi se tërmeti i parë ishte me magnitudë 6.4 në rrethin Defne të provincës Hatay, ndërsa tërmeti i dytë ishte me magnitudë 5.8 në rrethin Samandağ po ashtu në provincën Hatay.

Ministri turk i Punëve të Brendshme, Süleyman Soylu, ka bërë të ditur se deri tani të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe 213 të plagosur pas dy tërmeteve të reja në provincën jugore Hatay.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit