12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

COP28: Njëzet vende, trefishim të energjisë bërthamore

Më të lexuarat

Vendimet në Dubai mbi sfidën e madhe të klimës

Plani i 20 vendeve është të rrisin ndjeshëm prodhimin e energjisë nga energjia bërthamore për të mirën e klimës, sipas një deklarate të publikuar të shtunën në samitin e OKB-së për klimën.

Në deklaratën e nënshkruar nga Franca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kapacitetet duhet të trefishohen deri në vitin 2050. Pakti është nënshkruar edhe nga Kanadaja, Japonia, Britania e Madhe dhe disa vende të tjera evropiane, shkruan Reuters.

Nuk është çudi që Gjermania nuk është një nga nënshkruesit pasi hoqi dorë nga energjia bërthamore këtë vit, thanë agjencitë. Por në shumë vende të tjera, si Franca dhe Britania, energjia bërthamore ende luan një rol kyç në furnizimin me energji.

Deklarata thotë se energjia bërthamore luan një rol kyç në arritjen e neutralitetit të klimës deri në mesin e shekullit dhe kufizimin e temperaturave në 1.5 gradë Celsius, me të cilën komuniteti global dëshiron të parandalojë pasojat më të këqija të ngrohjes globale.

Një ftesë iu dërgua vendeve të tjera për t’u bashkuar dhe donatorëve për të investuar në zgjerimin e energjisë bërthamore.

SHBA premtoi tre miliardë euro për fondin e gjelbër të klimës

Shtetet e Bashkuara kanë premtuar tre miliardë dollarë për Fondin e Gjelbër të Klimës, tha të shtunën në Dubai nënpresidentja Kamala Harris.

Fondi, me më shumë se 20 miliardë dollarë fonde të premtuara, është fondi më i madh ndërkombëtar i dedikuar për mbështetjen e veprimit klimatik në vendet në zhvillim.

Premtimi i fundit, i raportuar nga Reuters, do të jetë përveç dy miliardë dollarëve të siguruar tashmë nga Shtetet e Bashkuara.

Burimet thanë se zotimi ishte subjekt i disponueshmërisë së fondeve. Një Kongres amerikan i ndarë politikisht duhet të miratojë financimin.

Harris njoftoi fondet në adresën e saj në samit.

“Sot jam krenare të njoftoj një premtim të ri prej tre miliardë dollarësh për Fondin e Gjelbër Klimatik, i cili ndihmon vendet në zhvillim të investojnë në elasticitet, energji të pastër dhe zgjidhje mjedisore,” tha ajo.

Menaxherët e fondit thanë në tetor se rreth 9.3 miliardë dollarë ishin premtuar për të financuar projekte në zonat e ndjeshme ndaj klimës midis 2024 dhe 2027.

Megjithatë, premtimet e deritanishme janë një pjesë e rreth 250 miliardë dollarëve në vit të nevojshme për vendet në zhvillim deri në vitin 2030 vetëm për t’u përshtatur me ngrohjen globale, sipas Kombeve të Bashkuara.

Përveç mbështetjes për përshtatjen ndaj ndryshimeve klimatike, fondi financon gjithashtu projekte që ndihmojnë vendet të kalojnë drejt energjisë së pastër. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit