10.7 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Ç’kërkoi drejtori i CIA-s gjatë vizitës së tij në Libi?

Më të lexuarat

Misioni i William Burns në vendin e trazuar, me shumë pikëpyetje

Vizita e William Burns, drejtor i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së (CIA) në Libi erdhi një muaj pasi shtetasi libian Abu Agil al-Marimi u ekstradua në Uashington nga Qeveria e Unitetit Kombëtar në Tripoli. Al-Marimi akuzohet për ndërtimin e bombës së përdorur në bombardimin e PanAm Flight 103 mbi qytetin skocez të Lockerbie në 1988.

Vizita e shefit të CIA-s, William Burns në kryeqytetin libian Tripoli për t’u takuar me kryeministrin Abdul Hamid Dbeibeh dhe qytetin e Bengazit për t’u takuar me gjeneralin në pension Khalifa Haftar, ka nxitur shumë pyetje në lidhje me qëllimin e vizitës.

Burimet e Al Jazeera-s zbuluan, siç thuhet në raportin e publikuar më herët, detajet e takimeve të zyrtarit amerikan me këto dy figura dhe çfarë u kërkoi të bënin për të vënë nën kontroll situatën e sigurisë në Libi.

Interesat që Uashingtoni ka në Libi janë të shumta dhe të ndërthurura, sidomos pas raportimeve të paraqitura nga ushtria dhe shërbimet inteligjente amerikane të pranishme në Libi për aktivitetet e mercenarëve dhe pajisjeve ushtarake ruse. Raportet e lajmeve amerikane sugjerojnë se disa mercenarë rusë mund të jenë larguar nga Libia për të mbështetur operacionet në Ukrainë, megjithëse Libia mbetet një qendër logjistike për operacionet e tyre në Afrikën Sub-Sahariane.

Gjatë konfliktit midis 2019 dhe 2020, autoritetet ekzekutive të stacionuara në Libinë perëndimore dhe lindore konkurruan për pushtet dhe njohje ndërkombëtare. Uashingtoni vendosi të mbështesë udhëheqjen e Kombeve të Bashkuara në iniciativat për arritjen e një kompromisi midis dy palëve, dhe ata theksuan rëndësinë e ruajtjes së armëpushimit dhe neutralitetit të institucioneve si Korporata Kombëtare e Naftës. Zyrtarët amerikanë e kanë mbajtur këtë qasje në vitin 2022, duke balancuar shqetësimet për Libinë me objektivat e tjerë amerikanë që përfshijnë Rusinë, Egjiptin, Turqinë, Francën, Italinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pikërisht për këtë lind pyetja, si nga pala libiane ashtu edhe nga ajo amerikane, nga vjen interesimi i papritur i Uashingtonit për problemin libian? Çfarë e shqetëson atë nga konflikti i sigurisë dhe politik mes palëve libiane dhe cilat janë kërkesat për të siguruar interesat amerikane në Libi?

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit