1 C
Pristina
Monday, November 28, 2022
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Lajme

3010 POSTIME
0 KOMENTET

Cili është dallimi mes Mbretërisë së Bashkuar, Britanisë së Madhe dhe Anglisë?

Për vite të tëra, njerëzit kanë përdorur këto tre terma, shpesh në mënyrë të ndërsjellë. Pra, çfarë saktësisht është dallimi në mes këtyre tre...

Plani sekret i CIA-s dhe BND gjermane për ndarjen e Jugosllavisë (Foto)

Zbulohet dokumenti i fshehtë i CIA-s dhe i shërbimit sekret gjermane, ku flet për rindarjen e tokave të Jugosllavisë dhe trojeve shqiptare në rajon. Dokumenti...

Si u ndërtuan Piramidat e Egjiptit

Kërkuesit kanë zbuluar një nga metodat kryesore që egjiptianët kanë përdorur për të ndërtuar piramidat. Ata janë habitur për një kohë të gjatë për mënyrën...

Revolucioni dixhital?

Në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, jeta u transformua anembanë botës pasi teknologjia dixhitale u përhap shpejt dhe u bë më e...

Çka është ZIP Kodi?

ZIP qëndron për Planin e Përmirësimit të Zonës dhe është një formë e kodit postar që përdoret që nga viti 1963 Kodi ZIP është një...

Çka është Bashkimi Evropian (BE)?

Bashkimi Europian, ose Komuniteti Europian, përfaqëson një organizatë shumëkombëshe që përfshin unitetin, bashkëpunimin ekonomik dhe lidhjet shoqërore pa kufij. Bashkimi Evropian (BE) është shteti aktual...

Udhëheqësit rusë gjatë Historisë së Bashkimit Sovjetik

Joseph Stalin, një gjeorgjian, e udhëhoqi deri tani BRSS më shumë se çdo njeri tjetër. Leonid Brezhnev kishte mbretërimin e dytë më të gjatë. Bashkimi...

Çka është Bashkimi i Beneluksit?

Benelux është një bashkim gjeopolitik dhe socio-ekonomik i Belgjikës, Holandës dhe Luksemburgut brenda Komunitetit më të madh Europian Bashkimi i Beneluksit i referohet bashkimit politik,...

Ku është më vështirë të marrësh patentën e shoferit?

Në përgjithësi, është shumë më e vështirë të marrësh patentën e shoferit në Europë sesa në Shtetet e Bashkuara. Marrja e një patentë shoferi në...

Lazanski: Ushtria serbe për tre orë e merr veriun e Kosovës

Nëse dikush – në Prishtinë, Bruksel apo Uashington – mendon që me forcë të marrë pjesën veriore të Kosovës dhe të dëbojë serbët të...

Latest news